Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [7 z 43]

Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024

Przepisy o ochronie sygnalistów już wkrótce

Rząd pracuje nad projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa – czyli tzw. ustawą o sygnalistach. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) – a nie wskazywana wcześniej Państwowa Inspekcja Pracy – ma pełnić funkcję organu wsparcia w procesie obsługi zgłaszania naruszeń. Nowym rozwiązaniem jest także wprowadzenie możliwości wydawania zgłaszającemu naruszenie zaświadczenia o podleganiu ochronie. To główne zmiany, jakie mają być wprowadzone do najnowszej wersji projektu ustawy.

Ustawa ma na celu wdrożenie zasad i procedur dotyczących ochrony „sygnalistów”, wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Sygnaliści to osoby, które zgłaszają informacje uzyskane (w kontekście związanym z pracą) na temat naruszeń prawa.

Ustawa ma wejść w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia. A już w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie tej ustawy podmioty prawne, RPO oraz organy publiczne będą zobowiązane wdrożyć właściwe kanały zgłoszeń.

Przyspieszone działanie rządu

Obowiązek wdrożenia tych przepisów do polskiego porządku prawnego upłynął 17 września 2021 r. Poprzedni rząd rozpoczął prace nad transpozycją dopiero na dwa miesiące przed upływem terminu implementacji. Opóźnienie krajowego prawodawcy ma oczywiście negatywne konsekwencje. Komisja Europejska złożyła do TSUE skargę na Polskę za brak terminowej implementacji dyrektywy o sygnalistach – co bezpośrednio narusza obowiązki państwa członkowskiego. Potwierdzenie tego naruszenia przez TSUE może uruchomić kolejne postępowanie – w przedmiocie nałożenia na Polskę kar pieniężnych. W kontekście naruszonego terminu obecny rząd nadał pilny charakter projektowi ustawy. To znaczy, że projekt ustawy o sygnalistach zostanie przekazany bezpośrednio do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów (w trybie odrębnym, na podstawie § 98 uchwały nr 190 Rady Ministrów z 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów). Zatem mówimy tu o pominięciu całego procesu konsultacji i opiniowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00