Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [12 z 43]

Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024

Egzekucja administracyjna należności pieniężnych – zmiany i nowości 2024

Wstęp

Zasady egzekucji administracyjnej należności pieniężnych są ciągle modyfikowane. Od 25 marca 2024 r. obowiązują ułatwienia w prowadzeniu postępowania egzekucyjnego przez jednostki będące wierzycielami. Oprócz zmian wynikających z nowelizacji samej ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji obowiązują też zmiany wprowadzone równolegle rozporządzeniami wykonawczymi, np. w zakresie postępowania wierzycieli należności pieniężnych czy nowych wzorów stosowanych w egzekucji administracyjnej.

Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jest nowelizowana średnio kilka razy do roku. Jedna z tych nowelizacji w zasadniczy sposób zmieniła postępowanie przedegzekucyjne i postępowanie egzekucyjne prowadzone przez wierzycieli: wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, wojewodów czy zarządy związków międzygminnych. Chodzi o ustawę z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Najwięcej zmian wprowadzonych tą ustawą weszło w życie po upływie 12 miesięcy od dnia jej ogłoszenia, tj. 25 marca 2024 r. Do 24 marca 2024 r. obowiązywały stare zasady. A zatem wierzyciele muszą dostosować swoje działania do nowych regulacji. Ważną datą w kalendarzu działań egzekucyjnych i przedegzekucyjnych jest zatem 25 marca 2024 r.

W Poradniku opisane są nowe lub zmodyfikowane zasady postępowania przedegzekucyjnego i egzekucyjnego.

Wszystkie opisane unormowania zostały zilustrowane przykładami z praktyki (łącznie ponad 30) oraz poparte licznymi aktualnymi orzeczeniami.

Z Poradnika można dowiedzieć się m.in.:

  • co to są działania informacyjne wierzyciela oraz czy i jakie działania wierzyciel jest zobowiązany podejmować,
  • jaki obowiązuje nowy sposób ustalania progu kwotowego zwalniającego z obowiązku wszczynania egzekucji,
  • co wierzyciel musi wiedzieć o upomnieniu, kiedy można wszcząć egzekucję bez konieczności doręczenia upomnienia, jaki jest termin do wysłania upomnienia oraz jakie treści powinno zawierać prawidłowo wystawione upomnienie,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00