Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-09-10

Opodatkowanie przychodów pełnomocnika wspólnika w jednoosobowej spółce skarbu państwa

W jaki sposób opodatkowane są przychody pełnomocników Ministra Skarbu ustanowionych w Przedsiębiorstwach Państwowych i Jednoosobowych Spółkach Skarbu Państwa?

Przychody pełnomocnika wspólnika w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa z ograniczoną odpowiedzialnością powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz.1397 ze zm.) są przychodami osiąganymi z działalności wykonywanej osobiście, o której jest mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej - updof). Przepis ten stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 updof uważa się m.in. przychody osób, którym organ władzy (administracji państwowej) - w tym przypadku Minister Skarbu Państwa pełniący funkcję jedynego wspólnika w spółce ze 100 % udziałem Skarbu Państwa, na podstawie właściwych przepisów ( w tym przypadku - ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji) zlecił wykonanie określonych czynności. Należy podkreślić, że zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji pełnomocnik wspólnika jest osobą upełnomocnioną przez wspólnika do wykonywania prawa kontroli. Pełnomocnik wspólnika nie jest więc organem spółki. Organy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały wyczerpująco wymienione w kodeksie spółek handlowych. Organami tymi są: Zarząd, Rada Nadzorcza, Komisja Rewizyjna i Zgromadzenie Wspólników. Lista organów ma charakter zamknięty. Pełnomocnik wspólnika nie został zaś w niej uwzględniony.

Kodeks spółek handlowych w art. 212 daje każdemu wspólnikowi możliwość wykonywania samodzielnego lub przy pomocy pełnomocnika prawa kontroli w spółce. Rozwiązanie to zostało implementowane do ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Ustawa ta co prawda ustala jako zasadę powoływanie w spółkach powstałych w wyniku komercjalizacji Rady Nadzorczej, jednak przewiduje również wyjątek od tej zasady mający zastosowanie jedynie w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, a polegający na tym, że w spółce takiej nie jest powoływana Rada Nadzorcza, a prawo kontroli wykonywane jest przez wspólnika lub osobę przez niego upełnomocnioną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00