Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-09-24

Obliczanie wysokości zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy

Proszę o poradę, jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy, który podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy od zasiłku odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i zaliczka na podatek? Jak wykonać korektę DRA i RSA, jeśli w poprzednich miesiącach zasiłek chorobowy był błędnie naliczony i czy w związku z tym należy wykonać korektę PIT 4?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu nabywają prawo do zasiłku chorobowego, gdy posiadają co najmniej 90-dniowy okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Podstawę do ustalenia zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód, który był podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Przychód ten przyjmuje się z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli okres wykonywania zlecenia jest krótszy, to z tego okresu. W sytuacji, gdy w tym okresie przychód ubezpieczonego uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy lub działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00