Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 czerwca 2022 r., sygn. III SA/Wa 2805/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Radosław Teresiak, Sędziowie asesor WSA Konrad Aromiński (sprawozdawca), sędzia WSA Katarzyna Owsiak, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi B.Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2021 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.397.2021.3.AG w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz B.Z. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 10 września 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko B.Z. w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży działki/udziału w działce.

Występując z wnioskiem o wydanie tej interpretacji Skarżący podał, że jest właścicielem oraz współwłaścicielem nieruchomości gruntowych. Pierwszą z nich o pow. 774 m2 nabył na podstawie umowy darowizny od osób fizycznych, drugą nieruchomość o pow. 686 m2 w części (wraz z bratem) odziedziczył w spadku. Skarżący rozważa sprzedaż działek. Nigdy jednak nie została zamieszczona żadna oferta ich sprzedaży, jak również nie korzystano z żadnego biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Potencjalni nabywcy, będący deweloperami sami zwrócili się do Skarżącego. Skarżący wyraził zgodę na wystąpienie przez dwóch deweloperów o warunki zabudowy i udzielił stosownych pełnomocnictw. Ostatecznie rozmowy prowadzone z tymi deweloperami okazały się bezowocne. Skarżący rozważa dokonanie sprzedaży działek na rzecz podmiotu, z którym obecnie prowadzi negocjacje. W rezultacie rozważa wyrażenie zgody na zawarcie umowy przedwstępnej. Jednak umowa zawiera warunek, iż do umowy przyrzeczonej dojdzie po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz uzyskaniu przyłączy technicznych (media). Skarżący zaznaczył, że na podstawie umowy przedwstępnej oraz w ten sposób wyrażonych przez właścicieli zgód oraz pełnomocnictw deweloper przystąpi do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Opisał następnie szczegółowo stan faktyczny dla obu posiadanych działek. W szczególności przedstawił jakie konkretnie czynności wykona nabywca po podpisaniu umowy przedwstępnej (weryfikacja ewentualnych ryzyk budowlanych, badanie geologiczne, geotechniczne, hydrogeotechniczne, wykonanie projektu budowlanego oraz wszelkich innych opracowań koniecznych do wydania pozwolenia na budowę, uzyskanie wszelkich decyzji, zezwoleń, uzgodnień i warunków wymaganych do realizacji inwestycji – m. in. decyzja na wycinkę drzew i krzewów, warunki techniczne przyłączenia obiektów do sieci wodnej i kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej, uzyskanie ostatecznej i niezaskarżalnej decyzji o pozwoleniu na budowę). Na dzień sprzedaży dla działek zgodnie z warunkami przedstawionymi przez potencjalnego nabywcę wydane będzie pozwolenie na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00