Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-06-06

Przejście na emeryturę a praca wykonywana w szczególnych warunkach

Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z prawa do emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach? Czy status własnościowy pracodawcy może mieć wpływ na ustalenie takiego prawa?

Małgorzata Rusewicz
W odniesieniu do powszechnych zasad nabywania uprawnień emerytalnych, możliwość skorzystania z prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach stanowi swego rodzaju uprzywilejowanie pracowników i uwarunkowane jest istnieniem dodatkowych okoliczności życiowych.
To, na jakich zasadach określone osoby mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury, w dużej mierze zależy od daty ich urodzenia. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn.zm.) różnicuje uprawnienia do wcześniejszych emerytur w zależności od tego, w której grupie wiekowej znajduje się przyszły świadczeniobiorca.
infoRgrafika
infoRgrafika
Praca w szczególnych warunkach u prywatnego pracodawcy
W czerwcu 2004 r. przed pracownikami wykonującymi pracę w szczególnych warunkach, zatrudnionymi u tzw. prywatnych pracodawców, otworzyła się niedostępna dotąd możliwość skorzystania z uprawnień do wcześniejszej emerytury. W tym dniu Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem za niezgodny z Konstytucją zapis ustawy emerytalnej różnicujący uprawnienia do wcześniejszej emerytury osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach ze względu na status własnościowy pracodawcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00