Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-05-20

praktyka

Za błędy zagranicznych sprzedawców płacą polscy nabywcy

Podatnicy – także ci korzystający ze zwolnienia z podatku od towarów i usług oraz niemający statusu czynnego podatnika VAT – muszą rozliczyć VAT w przypadku nabycia usług i towarów, gdy są spełnione warunki jego klasyfikacji jako importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Jest to szczególnie ważne dla podatników zwolnionych, a także tych, którym nie przysługuje pełne prawo do rozliczania podatku naliczonego. Dlaczego? Otóż w razie zaniechania w zakresie opodatkowania importu usług czy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) czynny podatnik korzystający z prawa do odliczenia uchroni się przed negatywnymi implikacjami (nie tylko przed zaległością podatkową, lecz także odsetkami), rozliczając przez korektę historyczną zarówno VAT należny, jak i naliczony. W innych przypadkach błąd może srogo kosztować podatnika.

A co, gdy zagraniczny sprzedawca opodatkuje usługę lub odpowiednio dostawę towaru, zwłaszcza gdy naliczy polski VAT, dokonując tym samym rozliczenia w procedurze OSS (ang. One Stop Shop)? Czy w takiej sytuacji, skoro polski podatek jest już rozliczony przez sprzedawcę, to nabywca w dalszym ciągu jest zobowiązany do opodatkowania importu usług bądź odpowiednio WNT? Co z podatkiem zawartym w cenie świadczenia naliczonym przez sprzedawcę? Czy będący czynnym podatnikiem VAT nabywca może odliczyć taki VAT naliczony tak jak od innych zakupów krajowych? Niestety odpowiedzi na powyższe pytania nie spodobają się nabywcom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00