Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2015, sygn. IPPB4/4511-421/15-2/MS1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-421/15-2/MS1

Czy w rozważanej sytuacji środki pieniężne otrzymane przez ubezpieczonego (pracownika) lub osobę trzecią nie będącą ubezpieczającym, na skutek dokonania wykupu częściowego lub całkowitego z polisy przez ubezpieczającego na rzecz ubezpieczonego lub osoby trzeciej, stanowią przychód zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2015 r. (data wpływu 2 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą Przedsiębiorca zawarł z ubezpieczycielem Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. (Dalej A) umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, gdzie ubezpieczającym jest firma , a ubezpieczonym pracownik tej firmy. Pomiędzy ubezpieczającym (pracodawcą) a ubezpieczonym (pracownikiem)istnieje stosunek pracy. W ramach tej polisy składki przez 10-letni okres obowiązkowy będzie opłacać ubezpieczający (pracodawca), który pozostaje właścicielem pochodzących ze składek środków ulokowanych na polisie do momentu dokonania przez firmę wypłaty na rzecz ubezpieczonego (pracownika) lub osoby trzeciej. Na powyższą umowę z A Wnioskodawca (przedsiębiorca) będzie wpłacał należne składki na subkonto składek regularnych i wypłata z tego subkonta wiąże się z opłatami likwidacyjnymi, jakie musiałby ponieść przedsiębiorca. Ponadto ubezpieczający opłacając składki regularne w ramach tej polisy, może także gromadzić na rachunku dodatkowym polisy (subkoncie składek dodatkowych) dodatkowe środki, które mają status aktywów wolnych, co oznacza, że możliwy jest wykup częściowy lub całkowity bez uiszczania opłat likwidacyjnych. Polisa ma charakter ochronno-inwestycyjny, co oznacza, że opłacenie składki ochronnej przez ubezpieczającego stanowi przychód ubezpieczonego pracownika w części dotyczącej ubezpieczenia od ryzyka. Ubezpieczający nie uznaje wartości uiszczanych przez siebie składek w części inwestycyjnej (alokowanej na fundusz kapitałowy) jako przysporzenia otrzymanego przez ubezpieczonego pracownika. Zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, związanymi z tym produktem A o wypłatę częściową lub całkowitą z Polisy może wystąpić do A jedynie ubezpieczający (pracodawca), natomiast sam wykup częściowy lub całkowity może być dokonany na rzecz ubezpieczonego (pracownika) lub osoby trzeciej nie będącej ubezpieczającym. Możliwość dokonania wykupu częściowego lub całkowitego środków na rzecz ubezpieczonego pracownika lub osoby trzeciej wynika z zapisów polisy A i nie wiąże się z koniecznością zawarcia później jakichkolwiek dodatkowych porozumień lub umów pomiędzy A, Wnioskodawcą i ubezpieczonym pracownikiem. Na marginesie warto podkreślić, że w sytuacji dokonania wykupu częściowego z polisy A, polisa nie ulega rozwiązaniu a ubezpieczający jest nadal zobowiązany do opłacania składek. Jedynie w przypadku dokonania wykupu całkowitego, umowa jest rozwiązywana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00