Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego rok 2017 poz. 261
Wersja aktualna od 2017-02-23
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego rok 2017 poz. 261
Wersja aktualna od 2017-02-23
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMUNIKAT NR 253
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 22 lutego 2017 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego nr 725/2016

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 225) w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Incydent lotniczy, który wydarzył się w dniu 24 kwietnia 2016 r. na samolocie SAAB 340A, klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik ludzki”
w grupie przyczynowej: „H4 – Błędy proceduralne”.

2. Opis okoliczności incydentu lotniczego:

Skrócony opis zdarzenia powstał na podstawie raportu końcowego przesłanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Samolot wykonywał rejs komercyjny z pasażerami po trasie EPKT (Katowice-Pyrzowice) – EPGD (Gdańsk-Rębiechowo), po którym miał powrócić na lotnisko bazowe we Wrocławiu (EPWR). Załoga w składzie dowódca statku powietrznego (CPT), pierwszy oficer (F/O) i steward (F/A) wykonała czynności przedlotowe i ok. godziny 19.30 LMT przyjęła na pokład 31 pasażerów. Po zgłoszeniu przez CTP pozycji na płycie nr 1 kontroler TWR EPKT (KTR) wydał zgodę na uruchomienie silników, a następnie po zgłoszeniu przez CPT gotowości do kołowania wydał zgodę na kołowanie drogą kołowania (DK) E2 do drogi startowej (DS) 27. CPT wyłączył oświetlenie kokpitu, załączył reflektor kołowania i po sprawdzeniu hamulców ruszył do przodu. Równocześnie CPT polecił F/O wykonanie taxi check list. Kołując na wprost, a następnie skręcając w prawo na DK E2 CPT nie widział linii prowadzących naniesionych na nawierzchni płyty nr 1 i DK E2 i zbyt późno wykonał zakręt w prawo. W wyniku tego lewe koło podwozia głównego najechało na lampę krawędziową DK E2 wyłamując ją z podłoża. CPT zorientował się, że nakołował na lampę krawędziową, więc zatrzymał samolot i powiadomił o tym KTR, który potwierdził, że jedna z lamp nie świeci się. Po uzyskaniu zgody KTR załoga wyłączyła lewy silnik (prawy nadal pracował), a CPT wyszedł z samolotu, aby sprawdzić skutki kolizji. Oświetlając samolot latarką elektryczną sprawdził stan lewego podwozia głównego i śmigła lewego silnika. Wykonane w warunkach nocnych oględziny nie wykazały żadnych uszkodzeń, więc ponownie zajął miejsce za sterami. Po uzyskaniu zgody KTR załoga uruchomiła lewy silnik, pokołowali na DS27 i zgodnie z otrzymanym zezwoleniem wystartowali do EPGD. Lot i lądowanie na lotnisku docelowym przebiegły bez zakłóceń. Pasażerowie opuścili pokład samolotu, a załoga załatwiła formalności związane z kolejnym lotem. Przed startem do EPWR CPT wykonał przegląd przedlotowy i na końcówce jednej z łopat lewego śmigła zauważył niewielki odprysk lakieru o wymiarach 0,5 x 1 cm, co jego zdaniem nie zagrażało bezpiecznemu wykonaniu lotu. Po powrocie na lotnisko bazowe, po północy (LMT), CPT wpisał na formularzu NMT-F51 „końcówka jednej łopaty lewego śmigła odpryśnięta” i przekazał ten dokument mechanikowi, który przyjmował samolot. Szczegółowe oględziny uszkodzonej łopaty śmigła wykonane przez służby techniczne operatora wykazały rozwarstwienie laminatu na końcówce i powierzchniowy odprysk lakieru.

3. Przyczyna incydentu lotniczego:

Niewłaściwy podział uwagi pilota-dowódcy statku powietrznego (CPT) podczas wykonywania manewru wykołowywania z miejsca postój owego na DK E2.

Czynnikami sprzyjającymi zaistnieniu zdarzenia były:

– brak widzialności linii prowadzących z miejsca postojowego do osi drogi kołowania E2 przez CPT mógł być wynikiem niepełnej adaptacji wzroku do nocnej obserwacji przedpola po wyłączeniu oświetlenia w kokpicie;

– sprawność psychomotoryczna CPT w trakcie rozpoczynania kołowania na lotnisku EPKT mogła być obniżona z powodu pory nocnej i obfitego posiłku spożytego przed lotem;

– brak obserwacji przedpola (prawej półsfery) podczas rozpoczynania kołowania z zakrętem w prawo przez F/O, który w tym czasie wykonywał taxi check list, zamiast wspomagać CTP;

– presja czasu spowodowana faktem, że załoga po wykonaniu lotu komercyjnego zamierzała powrócić na lotnisko bazowe EPWR, które jest zamykane w późnych godzinach nocnych.

Zalecenia profilaktyczne:

– zdarzenie włączono do systemu SMS operatora i umieszczono w bazie danych systemu;

– zdarzenie omówiono z pilotami w takcie okresowego szkolenia z zakresu CRM;

– opis i analizę zdarzenia opublikowano w Biuletynie Operacyjnym firmy.

4. Zalecenia profilaktyczne Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczące bezpieczeństwa:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w trakcie badania zdarzenia materiałami nie wydała zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Piotr Samson

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00